Zdrowie intymne kobiety

Zdrowa pochwa, jak to sprawdzić?
Zdrowa pochwa jest ważna dla każdej pani – powoduje, że kobieta cieszy się pożyciem intymnym oraz stanem kobiecości. Komfort oraz zdrowie są istotne – zdrowa pochwa produkuje bezzapachową wydzielinę, która nie brudzi bielizny i nie ma serkowatej, śmierdzącej konsystencji. Jej konsystencja zmienia się zależnie od fazy cyklu – przed miesiączką może być gęsta, podczas miesiączki może jej nie być, podobnie poprzez chwilę wydzielina nie istnieje, a później pojawia się bardzo gęsta wydzielina. Chora pochwa wydziela upławy, które brzydko pachną i plamią majtki, zostawiając zabrudzenia, których usunąć nie sposób. Upławy powinny budzić obawy, ponieważ pokazują, że istnieje stan zapalny pochwy, szyjki macicy lub rak. Mogą być też dowodem występowania chorób wenerycznych. Podczas zapalenia pochwy wydzielina jest szara, wydziela rybi zapach. Srom jest zaczerwieniony, występują pieczenie oraz świąd. Każda pani jest w stanie zdiagnozować problem, ale potwierdzić jego występowanie może jedynie lekarz-ginekolog podczas specjalistycznego badania.

Problemy ze stanami zapalnymi
Kandydoza charakteryzuje się wydzieliną serowatą lub ropną, powoduje świąd, pieczenie, opuchnięcie błony śluzowej. Chlamydioza wiąże się z żółtą, obfitą i cuchnącą wydzieliną. Częste oddawanie moczu jest jej objawem. Po stosunku może pojawić się krwawienie, które nie ma żadnego związku z comiesięcznym krwawieniem, lecz ze stanem zapalnym i jest poważnym sygnałem ostrzegawczym. Rzęsistkowica powiązana jest z pojawieniem się szarej, zielonkawej wydzieliny, a pochwa jest zaczerwieniona i opuchnięta.

Bezwonna wydzielina świadczy o kobiecym zdrowiu
Bezzapachowa wydzielina z pochwy jest objawem zdrowia fizycznego kobiety. Wydzieliny mające drażniące zapachy są dowodem pojawienia się stanów chorobowych. Swędzenie pochwy, pieczenie, ból podczas stosunku świadczą o stanach zapalnych i problemach zdrowotnych. Irygacja, tak chętnie stosowana przez część pań, może przyczynić się do stanów zapalnych pochwy i lepiej jej unikać. Wystarczy porządna higiena pochwy, aby kobieta była w pełni zdrowa. Obcisłe spodnie, majtki, słodycze i zła dieta przyczyniają się do stanów zapalnych pochwy. Jaka powinna być dieta? Na pewno powinny w niej się znaleźć czosnek, kwaśne soki, jogurty bez cukru lub jogurty sojowe. Kwas mlekowy także należy zażywać – może być w formie suplementów diety.

Panie nie powinny podmywać się mydłami zapachowymi, lecz preparatami do higieny intymnej, szarym mydłem lub specjalnym żelem. Dzięki temu nie podrażni delikatnej pochwy i nie wywoła uczuleń i stanów zapalnych.

Leczenie infekcji pochwy jest koniecznością – nieleczone infekcje mogą przyczynić się do wystąpienia chorób nowotworowych oraz poważnych problemów zdrowotnych. Poza tym zapalenia wpływają również na płodność i zdolność posiadania przez kobietę potomstwa. W razie problemów zdrowotnych nie wolno leczyć się samodzielnie, lecz należy brać jedynie preparaty zapisane przez lekarza. Zdrowie pochwy jest ważne dla każdej kobiety.