Jak rozpoznać polski produkt?

Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że zakup polskich produktów nie jest powodem do wstydu, ale do domy. Są nie tylko tańsze od zagranicznych, ale przynajmniej tak samo dobre, coraz wyżej ceni się je przy tym na świecie. Dlaczego zatem my sami nie podchodzimy do nich z ufnością, która tak często jest charakterystyczna dla mieszkańców Europy Zachodniej?

Wśród wielu prób odpowiedzi na tak postawione pytanie jedna wydaje się zaskakująca, ale szczególnie trafna, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że nie mamy pojęcia, jak rozpoznać polski produkt.

1.    Sztuka czytania kodów kreskowych

b6Nie wszyscy producenci spieszą się z informowaniem nas, skąd pochodzą oferowane przez nich rozwiązania. Ba, niektórzy starają się ukryć tę informację mając nadzieje, że zachodnia nazwa wzbudzi zainteresowanie i obawiając się, że polskie pochodzenie może obniżyć potrzebę dokonania zakupu. Na szczęście, ich wysiłki nigdy nie mogą być uznane za w pełni uznane, a jednym ze sprawdzonych sposobów na poznanie pochodzenia produktu jest analiza jego kodu kreskowego. Kod kreskowy musi znajdować się na każdym oferowanym nam rozwiązaniu, produkt pochodzi zaś z Polski jeśli pierwsze jego cyfry to 590.

2.    Produkcja i dystrybucja

Przepisy polskiego prawa chronią nas przed kupowaniem produktów z niepewnego źródła. Wydaje się to oczywiste już choćby dlatego, że jako konsumenci mamy prawo do zareklamowania każdego rozwiązania, w którego posiadanie weszliśmy. Jeśli zatem interesuje nas pochodzenie towaru, a przecież powinno nam zależeć na kupowaniu tego co polskie, sprawdzajmy informacje na temat produkcji i dystrybucji. Zwykle adresy znajdują się tam, gdzie ulokowany jest również kod kreskowy, jeśli więc nabierzemy wprawy, znalezienie ich będzie nam zajmowało zaledwie kilka chwil.